Velká cesta na ostrovy západní části Estonska pro všechny tuláky
Estonsko je nejsevernější a ekonomicky nejsilnější pobaltská republika. Mnozí z nás pociťují lehkou závist, jak tato malá postsovětská republika rychle dohonila vyspělé západní ekonomiky a přitom si hýčká své přírodní bohatství. O moudré státní správě ani nemluvě... Z 1500 ostrovů, které náleží k Estonsku, si vybíráme dva. Vormsi a Hiiumaa, které důkladně prozkoumáme. Od Finska nás odděluje jenom 80 km široký záliv a tak charakter pobřeží, přírodní krásy, tajemné lesní cesty, bezplatná upravená tábořiště, sauny a nedostatek jiných turistů je velice podobný výletu do Finska. Dále můžete očekávat nádherné osamělé pláže, kouzelná místa plná klidu, množství majáků, větrných mlýnů, lázní a saun, 20 hodin světla denně. Dlouhodobě měřená průměrná teplota moře na ostrově Hiiumaa je 20.2°C, teplota vzduchu 20,1 °C. Nevynecháme ani kulturní památky. Hiiumaa byl v době Sovětského svazu nepřístupný veřejnosti, protože se ve vnitrozemí nacházelo zařízení Sovětské armády včetně podzemního bunkru, nyní opuštěné.
1. - 2. den: ráno odjezd, cesta do kempu u jezera v NP Wigry v Polsku a tady přespíme.
Ráno pokračujeme přes Litvu a Lotyšsko do Estonska, druhou noc zastavíme na tábořišti. Část cesty už vede pobřežím Baltského moře.
3. den: jsme v přístavu Rohuküla. Nákup čerstvých potravin, trajekt na Vormsi a první plavba.
4. - 8. den: podle počasí a chutí týmu krátké nebo dlouhé plavby podél pobřeží, prohlídky majáků, procházky po lesích, duševní relax, pozorování přírody, rybaření, saunování a táboření na úžasných místech. Vrátíme se trajektem na pevninu, jiným přejedeme na Hiiumaa a pokračujeme v pádlování.
9. den: poslední plavba a odpoledne trajekt na pevninu.
10. - 11. den: vracíme se stejnou cestou, jednou přespíme na tábořišti, jednou opět v kempu.
Další informace
Nástupní místa: na nástup přijeď k nám do Pardubic, abychom se v ČR zbytečně nezdržovali, protože pak už frčíme rovnou na Klodsko a po E67 až do Estonska. Do skladu přijeď autem a tady si ho můžeš nechat zaparkované. Nebo vlakem a na nádraží Tě vyzvedneme, žádný problém. Když si necháš časovou rezervu, tak jídlo sebou si můžeš nakoupit taky až u nás. Další místo nástupu může být Náchod, tady se stavíme na poslední nákup za Kč.
Doprava: jedeme 9 místným mikrobusem a i když je to hodně dlouhá cesta, dá se s přestávkami na spaní dobře zvládnout. Letenky: pokud byste někdo chtěl letět, pak nejlépe do Rigi (Lotyšsko) a posledních 310 km už s námi mikrobusem.
Počasí: průměrná teplota moře je v červenci 19-20°C. průměrná teplota vzduchu je 20°C
Stravování: část jídla z domova a ostatní zásoby koupíme už na místě před vyplutím.
Noclehy: podobně jako ve Finsku je i tady většina bivakovacích míst vybavená dřevěnými přístřešky pro 8-9 lidí a připraveným dřevem. Budete-li chtít soukromí, potřebujete miniaturní stan nebo tropiko, igelit, šňůry a kolíky, abyste si vytvořili přístřešek.
Náročnost: nízká. Před tímto výletem vám stačí zkušenosti z některého kurzu na seakayaku v ČR.
Pojištění léčebných výloh v zahraničí Uniqa: zahrnuje i storno zájezdu až do výše 80 %, pokud bys onemocněl ještě před odjezdem. Podrobné pojistné podmínky včetně pojistných limitů jsou v Obchodních podmínkách bod 11. Sazba je 40 Kč za den.
Propozice k odjezdu zasíláme elektronicky 14 dní před odjezdem. Budou v nich další informace k průběhu, doporučený seznam oblečení, turistického a tábornického vybavení, tipy na stravování atd.
Dárek: rádi vám připravíme dárkový poukaz.