MENU

Opatovický kanál na víkend

Termíny se připravují
CENA: 1 450 Kč
OBTÍŽNOST: Velmi lehká

Opatovický kanál z Opatovic nad Labem

Opatovický kanál budoval v letech 1490 - 1513 Vilémem z Pernštejna k napájení soustavy bohdanečských rybníků a velkorysá investice se mu vyplatila. Rybníkářské řemeslo tvořilo 70 % příjmů a Páni z Pernštejna se stali v první pol.16. stol. nejbohatším šlechtickým rodem u nás a předběhli tak i rod Rožmberků.  Kanál začíná ve Vysoké nad Labem a končí až za Semínem, kde se voda zase vrací do Labe. Měří necelých 33 km, překonává výškový rozdíl 23 metrů, má průměrnou šířku kolem 5 - 6 metrů a průměrnou hloubku 1,5 metru.  Svého času na něm stály také 4 velké mlýny a byl velmi dobře udržovaný.  Můžeme jen obdivovat um a prozíravost našich předků, protože se téměř celý zachoval v původní podobě. Zdroj: Regionální svazek obcí Bohdanečsko.

Koryto Opatovického kanálu má podobu přirozených říčních meandrů, v některých úzkých místech se musíte vejít pod loubí z větví. Také podjíždět nebo přelézat mostky a lávky, což už je součástí dnešní doby, ale tady to tak nějak nevadí.  Kromě toho, že přetíná pár obcí a občas někomu olízne zahrádku, teče také krásným listnatým lesem a když nikam nespěcháte, přináší plavba klid a potěšení. Tohle je také tip i pro začínající vodáky a rodiče s dětmi.

1. den: ráno se sejdeme v Opatovicích nad Labem, řidiči si převezou auta do kempu U Čochtana v Lázních Bohdaneč a s námi se vrátí. Začneme s přípravou na plavbu. Takže nejdřív instruktáž na suchu i na vodě, zásady bezpečnosti a jedete. Před Bohdančem je dlouhé přenášení kolem mlýna. Tady na vás počkáme a lodě převezeme za silnici. Na lodích ještě projedete kolem dančí obory a rybích sádek a jste v kempu. Celkem to bude pohodlných 14 km.

2. den: snídaně a plavba z kempu do Břehů. Cestou překonáte zase pár mostků a přeneseme 1 lesní jízek. Končíme po 10 km u hospody Na Cikánce, kde výborně vaří.

Pozn. výlet jde zkrátit jen na 1 den, plavbu buď v sobotu nebo v neděli.

Termíny se připravují

Cena 1 450 Kč zahrnuje

  • dopravu lodí a převoz osobních věcí
  • 1x kemp
  • 1x snídani
  • místo na kánoi, pádlo
  • vodáckou bundu, vestu, do lodi soudek
  • svoz řidičů zpět k autům
  • péči instruktorů
  • pojištění poškození zapůjčeného vybavení
  • DĚTSKÁ CENA: do 15 let 1150 Kč.
  • Cena nezahrnuje: parkovné aut.

Další informace

Sraz: v sobotu 9:30 na nástupním místě Opatovicích nad Labem.
Doprava: vlastní.
Ubytování: ve vlastních stanech v kempu v Lázních Bohdaneč. Je tady hospoda, slušné sociálky, možnost pronájmu chatky. Pokud to máte daleko, přijeďte sem už v pátek - na start to pak máte půl hodinky. 
LODĚ, KTERÉ MÁTE NA VÝBĚR
Nafukovací kánoe:
Pálava (2 sedačky), Rio (3 sedačky)
kajak Safari a kajak pro dva K2
Plastové kánoe:
Vydra (2 sedačky)
Samba (2 sedačky + 1 pěnová pro dítě do 40 kg)
Samba velká rodinná (3 sedačky + 1 pěnová pro dítě do 40 kg)

Úrazové pojištění trvalých následků úrazu a storna včetně Covidu: úrazové pojištění trvalých následků, nově včetně úhrady 80% storna ze zdravotních důvodů, včetně Covidu od pojišťovny Uniqa, a. s. Denní sazba pro dospělého je 25 Kč, pro děti do 15 let 21 Kč.