Okolo Elby na mořském kajaku
ELBA je tím nejpestřejším ostrovem Středomoří. Tyrkysové moře průhledné do několika metrů, skalnaté pobřeží a stále zelené vnitrozemí. Žulové útesy ustupují zátokám, jednou tu máme pláž bílého písku, pak proplujete jeskyní, objedete výběžek a už jste po kotníky v písku černém a ta další pláž bude určitě oblázková. Všude samý kaktus, ibišek a záplavy kvetoucích oleandrů. Fíkovníky a cypřiše střídají háje pinií a dubových lesů. Co chvíli se objeví malá marína s hospodou ve stínu palmy nebo přístav s kamenným městečkem stísněným v kopcích nad mořem a kolem sady subtropického ovoce. Plavba kolem ELBY je krásným dobrodružstvím, ale civilizaci s pověstnou italskou pohostinností máte na dosah. Bohatý je i podmořský život, stačí šnorchl a uvidíte až do hloubky několika metrů.
Délka ostrova je pouhých 27 km a šířka se pohybuje od 3,5 do 18 km, ale celková délka jeho členitého pobřeží je 147 km. Má 8 velkých zálivů a nespočetně malých zátok. ELBA patří do souostroví Toskánské ostrovy a to tvoří jeden z největších NP Evropy.
1. den: dopoledne odjezd do Itálie.
2. den: ráno trajekt na Elbu. Dopoledne příprava na plavbu a odpoledne už první etapa kolem ostrova.
3. - 6. den: plavba okolo ostrova, podle chuti prohlídka Marina di Campo a dalších přístavů. Také můžete vyjet lanovkou na nejvyšší vrchol ostrova Monte Capanne (1018 m).
7. den: dopoledne jen krátká etapa, odpoledne trajekt do Itálie a cesta domů.
8. den: návrat dopoledne.
Další informace
Nástupní místa: Hradec Králové, Pardubice, Poděbrady, Praha, Plzeň.
Náročnost: plavbu kolem Elby zvládne i zdatnější začátečník. Kdo ale ještě v mořském kajaku neseděl, měl by si plavbu nejprve vyzkoušet na některém kurzu. Před zájezdem na moře je dobré vědět, že vás tenhle způsob cestování baví a dělá vám dobře (platí pro všechny akce na moři). Celková denní doba pádlování je do 5ti hodin, které rozdělují zastávky, protože na Elbě je spousta míst k odpočinku a koupání. Dojezdová vzdálenost mezi těmito místy nepřesáhne dvě hodiny pádlování.
Počasí: průměrná teplota moře v září je 23°C, teplota vzduchu je v průměru 23°C
Noclehy: spíme v zátokách a skrytých plážích. V případě špatného počasí pod stanem, jinak stačí pouze tropiko. Tábornické potřeby, jídlo, vodu a ostatní věci si vezeme sebou v komorách seakayaku.
Jídlo: část jídla si vezete z domova, před vyplutím dokoupíme vodu a čerstvé potraviny už v Portoferraiu. Denně stavíme v nějakém městečku, kde si můžete na jídlo zajít.
Pojištění léčebných výloh v zahraničí Uniqa: zahrnuje i storno zájezdu až do výše 80 %, pokud bys onemocněl ještě před odjezdem. Podrobné pojistné podmínky včetně pojistných limitů jsou v Obchodních podmínkách bod 11. Sazba je 40 Kč za den.
Propozice k odjezdu: zasíláme elektronicky do 10 dní před odjezdem. Je v nich čas odjezdu, upřesnění nástupních míst, doporučený seznam oblečení, turistického vybavení, tipy na stravování atd.
Dárkový poukaz: přejete-li si tento zájezd někomu darovat, rádi vám ho zhotovíme.
SEAKAYAK
Seakayak tvarem vychází z eskymáckých kajaků a má délku 4,5 až 6 metrů. Dlouhá, štíhlá příď i záď dobře drží směr a kormidlo, které se ovládá nožními pedály pomáhá seakayak řídit. Bagáž se ukládá do komor o objemu až 120 litrů a tak s trochou šikovnosti naložíš všechno, co pro pobyt v přírodě potřebuješ. Pro partnerské dvojice máme seakayaky pro 2.
Kdo se může na seakayak přihlásit? Úplně každý, kdo umí plavat, ale před zájezdem na moře už musíš mít alespoň základní zkušenosti z některého kurzu v Čechách. Chceš přece vědět o čem to je...
Vodácké zájezdy na seakayaku na moři: naložíš stan, spacák, jídlo, vodu a vyrazíme. Pádlujeme kolem pobřeží a ostrovů, proplouváme mořské jeskyně. Vidíš místa jinak nepřístupná. Pár dní stranou dovolenkového šílenství jen v malé partě bezva lidí. Nekonečné moře, hvězdy nízko a všední starosti fakt hodně dalako...
Seakayakářské zájezdy a obtížnost: charakter pobřeží, četnost zátok a chráněných míst a vzdálenost mezi těmito místy, roční doba a předpokládané počasí. To jsou kritéria pro rozdělení seakayakářských zájezdů pro začátečníky a pokročilé.
Co asi tak sebou na zájezd na seakayaku...
Už jsem přece pádloval a taky jsem leccos slyšel, ale tak pro připomenutí ... seakayak a vybavení mi půjčí CK takže v pohodě, mají to vychytaný.
Mám v čem spát? Spacák, károška, pyžamko.
Mám se do čeho obléknout? Kalhoty, ponožky, spoďáry, triko, mikina, bunda, čepice na uši. U moře fouká. Těch pár dní na lodi se dá „odsmrdět“ na jedny hadry a čistý si nechám v autě. Počkat! ... jedny spodky? :-O
Mám se do čeho svléknout? Plavky, šortky, triko do kajaku. Některé funkční prádlo chladí, některé hřeje, tak bacha, kam jedu. Do kajaku jsou fajn neoprénový botky. Někdo vozí dlouhý termo spodky a přes ně koupací šortky. Když je vedro, sundáš vrstvu. To by mělo stačit.
Mám co pít? Voda! Alespoň 2 litry na den a něco na vaření. Určitě se bude dát někde doplnit. Koupíme to na místě před vyplutím, ať to netáhám z domu.
Mám co jíst? A mám toho dost? Nebudu mít hlad? To máme snídaně, svačinka do lodi, obídek, svačinka do lodi, večeře. Vejde se to? Vejde. V propozicích před zájezdem mi určitě pošlou nějaký tipy.
Na čem to uvařím? Vezmu si vařič, to je nápad. Ale nějakej malej, outdoorovej. A složím ho do ešusu. Hrneček a lžíce se taky hodí. A koupím si k tomu vařiči kartuš. Tu hodím jen tak do kajaku.
Mám léky, krémy, hygienu? Moje prášky, co mi napsal pan doktor, něco na blbě, něco na dobře, abych se nepo.., abych se po…, abych se mohl zalepit, obvázat, vydesinfikovat. Mazání, abych se nespálil a abych nepopraskal. Jelení lůj s UV filtrem nesmím zapomenout! Abych si měl čím vyčistit zuby.
KPZetku? To se hodí, mám tam čelovku, nůž, provázek co vydrží, jehlu a režnou nit, kus pásky co zalepí všechno.
Bude to v suchu? Musím si půjčit nebo koupit loďáčky, spíš víc malých než dva velký, ty by se mi blbě dávaly do komor kajaku.
A vejde se mi to všechno do kajaku? Ano, když sebou nepotáhnu blbosti.