Po Krutynie severovýchodem Polska
Krutynia je považována za jednu z nejkrásnějších vodních cest v Evropě. Řeka protéká panenskou divokou přírodou a provede nás krajinou Mazurských jezer. Plavbu po klidné hladině jezer vždy střídá svižný proud řeky. Břehy jsou zarostlé mohutnými duby a vysokými borovicemi. Nad krajinou je možné spatřit orly mořské i skalní a černé čápy. Při březích se prohánějí ledňáčci, vzácní bukači a z luk se ozývají chřástali polní. Pod průzračnou hladinou vás zaujmou sladkovodní houby a řasy, které vytvářejí na kamenech "krvavé skvrny", které jsou zde přísně chráněné. V přírodních rezervacích, kterými nás Krutinya také proveze, můžeme najít vzácné orchideje, lilie, masožravé rosnatky a dalších více jak 800 druhů rostlin. A na své si samozřejmě přijdou i milovníci kulturních a technických památek, dobrého jídla a pití. Místní rybáři vám rádi prodají čerstvého síha, úhoře nebo štiku. Baští se tu smažení přímo z pánve. Máme to na severovýchod Polska daleko, ale tahle cesta za to stojí. Délka etap je od 9 a 13 km do 20 km a nejvhodnějším typem lodí jsou plastovky.
1. den: odjezd odpoledne, po cestě ještě dokoupíme čerstvé potraviny a pití do lodí, ale není třeba zásobit se nějak výrazně dopředu. Po celou dobu splouvání budeme mít dobrý přístup do obchodů a restaurací.
2. den: první kilometry plavby věnujeme naší Cvočí škole pro ty, kteří na lodi sedí poprvé a osvěžení vodáckých dovedností pro ostřílené vlky. Trasa do Bieńki (16 km) nás provede skrz malebná jezera, spojená živou říčkou s četnými zatáčkami. Voda je zde až neuvěřitelně čistá a prohání se v ní hejna ryb. V Bieńki je možné v podvečer zajít do hospody nebo grilovat a uvařit si v kotlíku.
3. den: Krutynia pokračuje v podobném duchu i dnes. Opět nás zavede do pěkných jezer, kde musíme pozorně sledovat břehy a najít další úsek říčky. Po obou březích jsou mohutné smrkové a borové lesy a na hladině kvetou bílé lekníny. Na trase nás čeká zdymadlo Lalka. V jezeře před Spychowem je mimořádně velký výskyt vodního ptactva od kachen, labutí až po vzácné volavky bílé (20 km). Z kempu je to kousek do obchodů i do hospod ve městě.
4. den: po delším úseku z předchozího dne máme kratší etapu (9 km) a ta nás jen na chvilku zavede do jezera Združno, které po krátkém pádlování opustíme a vplujeme do další rezervace, tentokrát je to domovské území volavky popelavé. Také ve Zgonu je několik kempů i hospůdek.
5. den: etapa do Krutynie nás provede srdcem Pilského lesa do jezera Mokre. Po jeho projetí už nás pohltí další přísně chráněná přírodní rezervace, bohatá vegetace, velké množství vodního ptactva, naprosto průzračná voda, ale i občasné popadané stromy, díla bobrů nebo zimních větrných bouří (13 km).
6. den: závěrečná trasa do Ukty je bez jezer, kolem se střídají louky s divokou lesní krajinou a občasnou malebnou zástavbou venkova a vodními mlýny. Jistě nás potěší technické památky v podobě vodních mlýnů i hospůdek na březích (13 km). V Uktě jsou malé obchůdky, kde si můžete nakoupit nějaké dobroty a suvenýry před večerní cestou zpět do ČR.
7 den: návrat do ČR ráno.